Genel Bilgiler

Kimya Mühendisliği, malzemelerin kimyasal yapılarının, enerji içeriklerinin veya fiziksel hallerinin değişime uğradığı proseslerin geliştirilmesi ve uygulanması ile ilgilenen engin, çok yönlü ve disiplinler arası çalışmaya açık, doğurgan bir mühendislik dalıdır. Biyokimya, seramik, polimer mühendisliği gibi ikinci kuşak mühendislik dalları kimya mühendisliğinin türevleridir. 2002-2003 Yılında eğitime başlamış bulunan Marmara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde İngilizce Destekli Türkçe eğitim yapılmaktadır.

ÖSS (Sayısal) puanına göre Bölümümüze yerleştirilen öğrenciler, Marmara Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü tarafından yürütülen İngilizce Yeterlik sınavına alınırlar. Başarılı olanlar Kimya Mühendisliği 1.sınıfa devam ederler. Diğerleri bir yıl İngilizce hazırlık sınıfından sonra yeterlik sınavını vermiş olarak 1.sınıfa gelirler. Öğrenciler, dört yıllık eğitimleri boyunca her yarıyıl, Temel Bilimler ve Kimya Mühendisliği derslerinde işlenen konuları kapsayan Mesleki İngilizce derslerinden başarılı olmak zorundadır.

Marmara Üniversitesi Kimya Mühendisliği Lisans Programı, kimya mühendisliği alanında ülkemiz ve dünyadaki en son gelişmelere cevap verecek şekilde ve ABET kriterlerine uygun olarak düzenlenmiş olup öğrencileri geleceğin sürdürülebilir teknolojilerine hazırlar niteliktedir. Sürdürülübilirlik kavramı öğretimin her noktasında vurgulanmaktadır. En son teknolojiyle donatılmış laboratuarlarda yakıt-ısı, temel işlemler, reaksiyon mühendisliği, biyoteknoloji uygulamaları yapılmaktadır. Lisansüstü eğitim (Yüksek Lisans/Doktora) sürmekte olup ileri teknolojiye sahip cihazlarla donatılmış laboratuarlarda araştırmalar yürütülmektedir.


Bu sayfa Chemical Engineering tarafından en son 24.01.2013 11:18:32 tarihinde güncellenmiştir.

Kimya Mühendisliği

HIZLI ERİŞİM